מהי שליה חודרנית

מהי שליה חודרנית

שליה חודרנית או שליה נעוצה הפכה להיות בשנים האחרונות דבר שכיח מאוד בשל העלייה בשיעור ניתוחים הקיסריים. שליה מעין זאת יכולה לגרום לדימומים בלתי נשלטים טרם לידה או במהלך הלידה בניתוח או באופן טבעי. אם אובחנת במהלך ההיריון שלך עם שליה חודרנית, כדאי שמראש תבחרי ברופא הטוב ביותר לצורך מעקב אחר השליה המדוברת וכן, ניתוח כאשר מגיע הזמן לצורך הוצאת התינוק בשלום והשיליה בצורה הטובה ביותר שלא תסכן את חייך.

> קראו אודות וסטיבוליטיס באתר של פרופסור יעקב בורנשטיין

מהי שליה חודרנית?

שליה חודרנית היא שליה שאיננה נפרדת מהרחם באופן מלא או חלקי וזאת בשל השרשה לא תקינה וחדירה של סיסי השלייה לשריר הרחם ישירות. כמובן שקיימות דרגות חומרה שונות של שליה חודרנית בהתאם לעומק חדירת השלייה לתוך שריר הרחם ולאיברים השכנים. מה שמוביל למצב של שליה חודרנית זה בעיקר הריון אחר ניתוח קיסרי קודם. השליה יכולה להשתרש בתוך הצלקת הניתוחית ברחם. גם במקרים של שליית פתח יתכן מאוד שיהיה מצב של שלייה חודרנית. חשוב לדעת ששלייה חודרנית יכולה להתפתח גם במקרים שבהם לא היה חתך ניתוחי קודם כגון: אחרי גרידה, או פגיעה טראומתית כלשהי ברחם.

מה עושים במקרה של שליה חודרנית?

ניתן לאבחן מצב של שליה חודרנית באמצעות בדיקת אולטרסאונד אשר מבצע רופא מנוסה ומקצועי. כמו כן, גם בסקירת מערכות מכוונת ניתן לגלות את השלייה המדוברת. אבחנה מוקדמת של שליה חודרנית יכולה לצמצם את הסיבוכים הנגרמים על ידי תכנון מראש של ניתוח אלקטיבי. לרוב שליה חודרנית איננה תיתן את אותותיה בהריון למעט האפשרות של שתן דמי. לא פעם בשל שליה נעוצה ניתן להגיע למצב של כריתת לולאהכריתת רחם במהלך הלידה בניתוח ועל כן, חשוב מאוד לזהות את המצב כמה שיותר מוקדם על מנת להתמודד אתו בצורה המיטבית. אם עולה בך חשש שיש לך שליה נעוצה, חשוב מאוד לפנות לגניקולוג הטוב ביותר בתחום לצורך אבחון, טיפול וניתוח בזמן המתאים.