מה זה אבחון מורפולוגי?

בעיות הפוריות הרבות שמאפיינות זוגות רבים בשנים האחרונות קשורות לא רק לבעיות פוריות של האישה אלא גם של הגבר.

למרבה הצער, פחות מדברים על זה משום שיש פחות מודעות לכך שאיכות הזרע באופן כללי בעולם הולכת ונפגעת מסיבות שונות, וזה פוגע ביכולת של זרע להפרות ביציות. כך, קורה יותר ויותר שניסיונות להרות בדרך טבעית וגם בזמן טיפולי פוריות מסתיימים בכישלון ולכן יש לבדוק את כל הצדדים הקשורים לכך, ובעיקר את מצבו של הגבר ואיכות הזרע שלו.

מה צריך לדעת על אבחון מורפולוגי?

אבחון מורפולוגי הוא בדיקת זרע מעמיקה שנועדה לבדוק זרע של גבר לאחר כישלונות לא מוסברים של טיפולי הפריית מבחנה ולאחר שניסו את כל הדרכים האחרות. בבדיקת אבחון מורפולוגי מעמיק, בודקים את תנועת הזרע והמורפולוגיה התוך תאית שלו במיקרוסקופ שמסוגל להגיע לרזולוציה בהגדלה עד פי 6300.

כך אפשר לבחון לעומק את מצבו של הזרע ואת הבעיות שלו לפי עשרות פרמטרים מדויקים יותר כדי להגיע למסקנות לגבי מבנה הזרע. יש צדדים דומים להליך מיון מורפולוגי מבחינת בדיקת התנועתיות אולם זה לא אותו דבר.

מהו ההבדל בינו לבין מיון?

אבחון מורפולוגי אינו חלק מטיפולי ההפריה אבל הוא בהחלט נותן תמונה מדויקת שמאפשרת לקבל החלטה האם הזרע הספציפי הזה יתאים לשלב הבא של הטיפולים בביצוע מיקרומניפולציה.

השלבים המתקדמים והמתוחכמים יותר בהפריית מבחנה יכולים להיעשות רק עם זרע שיש לו יכולת תנועתיות ומבנה שמתאים לכך, ואת זה קובעים באבחון המורפולוגי MSOME.

השלב הבא הוא מעבר למיון מורפולוגי אם הזרע נמצא מתאים, שהוא שלב בחירת הזרע שמתאים למיקרומניפולציה, קראו בהרחבה על חיפוש זרע נדיר! חשוב לדעת שהציוד של הבדיקה מאוד משוכלל ונותן תמונה מלאה שלא יכלה להתקבל בדרך אחרת ולכן יש בכל זאת תקווה למי שעובר אותה כדי להצליח בטיפולי הפוריות.