המהפכה הבריאותית שחולל אורי לופוליאנסקי

אורי לופוליאנסקי

לפעמים בשביל לעשות מהפכות גדולות מספיק לעשות צעדים קטנים. לא חייבים לבצע דברים גדולים ועמוקים בשביל לייצר שינוי. הכלל הרי מוכר, מספיק לעשות צעד קטן בשביל לייצר שינוי גדול.

כשאורי לופוליאנסקי הקים את ארגון יד שרה בשנות השבעים הוא עשה צעד קטן, לפחות בתחילת הדרך, אך השינוי שהוא ייצר במערכת הבריאות הוא עצום וכולנו נהנים ממנו באופן ישיר או עקיף.

הנה תזכורת קצרה מה בעצם עשה אורי לופוליאנסקי ומדוע הוא עשה את זה, לאחר מכן נסביר את המשמעות מבחינת השינוי החברתי וכן השינוי מבחינת מערכת הבריאות בהקשר זה.

בשנות השבעים כאשר היה אב צעיר, נזקק אורי לופוליאנסקי למכונה עבור בנו שהיה חולה באותה תקופה, מאחר והמכונה היתה יקרה, הוא החליט לרכוש אותה אך להשאיל אותה לתושבי השכונה שנזקקו לה. כך הוא פיתח רעיון פשוט ובסיסי, לייסד ארגון ללא כוונת רווח שמטרתו לאפשר לאנשים להשאיר ציוד עזרה רפואי. הרעיון הוא שכל אחד שיש לו צורך בכסא גלגלים, הליכון או כל ציוד אחר שניתן להשאיל ויכול לעזור מבחינה בריאותית, הארגון ידאג לספק אותו למי שזקוק לו.

לכאורה זה רעיון פשוט, לא שונה מהשאלה של ספרים או כל דבר אחר, אך כשחושבים על זה מדובר על מהפכה של ממש. במקום שאנחנו נבזבז כסף על רכישת ציוד אשר ייתכן מאוד ובהמשך לא יהיה לנו מה לעשות איתו, במקום שהמערכת עצמה תצטרך לקנות את הציוד ולספק לנו אותו, ישנו גורם ביניים שעושה זאת ועוד בלי עלות כלכלית. הארגון מתבסס על תרומות אשר לשמחתנו מגיעות בשפע.

המהפכה שחולל אורי לופוליאנסקי היא רחבה יותר, מאחר והיא מאפשרת לארגונים אחרים אשר רוצים לעזור ולתרום לקהילה, להבין שיש מקום לנישה כזו, יש מקום לייצר מערך שמאפשר לאנשים שזקוקים לאמצעים רפואיים שונים. זה לא פשוט לייצר השראה שכזו, וזה בטח לא פשוט להוביל מהלך כזה רחב.

אורי לופוליאנסקי, בוודאי לא חשב בשנות השבעים שהארגון שלו יהפוך לשם דבר, לא רק בישראל אגב, אך הוא הצליח בכך ואין ספק שהוא חולל מהפכה גדולה בתחום.