מולטיפוקל תוצרת ישראל – האם זה כדאי?

מולטיפוקל

בשנים האחרונות קשה שלא לשמוע על עדשות מולטיפוקל. כמעט כל הזמן יש פרסומות של הנחות למשקפי מולטיפוקל ובחלונות הראווה מוצגים לוגואים של חברות שונות שמייצרות את העדשות. עם זאת, לא רבים יודעים מה ההבדל באיכות בין העדשות השונות. לשם כך ביקשנו מהאופטומטריסט דורון ברויטמן מאופטיקה דורון, מומחה בהתאמת מולטיפוקל, שיעשה מעט סדר בנושא.

"החלוצים בתחום המולטיפוקל המודרני כפי שאנחנו מכירים אותו היום הן חברת ZEISS ו-Varilux, שכיום שייכת ל-Essilor", הוא מסביר. "החברות הללו השיקו את הסדרה הראשונה של עדשות המולטיפוקל המודרניות שלהן בשנות השמונים, ומאז ממשיכות לפתח את הטכנולוגיה כדי ליצור עדשות נוחות יותר ואיכותיות יותר.  גם חברת Hoya השיקה את עדשות המולטיפוקל שלה בתקופה זו, ונחשבת ליצרנית איכותית".

החברות הללו נחשבות למובילות בתחום ובעלות עדשות פרימיום, ומחירן בהתאם. עם זאת, במהלך השנים קמו חברות נוספות שפיתחו עיצובי עדשות מולטיפוקל ברמה גבוהה, ואת זכויות השימוש בפטנטים שלהן הן מוכרות למפעלים שונים בעולם. בזכות כך, הצטרפו לשוק עדשות מולטיפוקל זולות יותר שמיוצרות במפעלים מקומיים.

גם בישראל ישנם מספר מפעלים שמייצרים עדשות מולטיפוקל באיכויות שונות. חלקם מייצרים עדשות מולטיפוקל איכותיות במיוחד, עם תכנון עדשה נוח ומתקדם. היתרון הגדול שלהן הוא הזמינות והמהירות, אך לעיתים הדבר בא בפשרה של האיכות – לא תמיד מדובר במילה האחרונה ובטכנולוגיה המתקדמת ביותר.

אז למה בכל זאת לרכוש את העדשות היקרות שמיוצרות בחו"ל?

כמו בכל שוק, מותג מוכר יהיה יקר יותר. כמו שחולצה של נייק תהיה יקרה יותר מחולצה שאינה ממותגת, כך גם בעדשות המולטיפוקל ישנם מותגים שיקרים יותר בין היתר בשל היותם מותג. עם זאת, בשוק האופטיקה אפשר בהחלט לומר שהעדשות היקרות יותר באמת מתקדמות יותר. החברות הגדולות משקיעות הון במחקר ובפיתוח כדי לייצר עדשות נוחות יותר עם טווח ראייה רחב יותר שההסתגלות אליהן קלה יותר. בנוסף, החברות מפתחות ציפויים מתקדמים לעדשות כדי לשפר את איכות הראייה ולהפחית את כמות החזרי האור או השריטות.

חשוב גם לזכור שהתאמת עדשות מולטיפוקל היא עניין אינדבידואלי. לא לכולם יתאימו כל העדשות הקיימות בשוק בשל מבנה העין וצרכי הראייה שמשתנים בין אדם לאדם. לכן צריך להתייעץ עם אופטומטריסט בנושא כדי לברר איזה סוג עדשות יהיה הנוח ביותר.

איך יודעים שעדשות המולטיפוקל שהזמנתי אכן מיוצרות בחו"ל?

עדשות מולטיפוקל מיצרנים מוכרים תמיד יגיעו עם תעודת מקוריות ואחריות. כך ניתן לוודא שאם קנית עדשות של ZEISS – אכן קיבלת עדשות ZEISS.