באילו מצבים כדאי לפנות אל מכון לאבחון פסיכולוגי?

מכון לאבחון פסיכולוגי כשמו עוסק באבחונים וטיפולים פסיכולוגיים. קיימים סוגים רבים של אבחונים אשר יש מכונים המבצעים את כולם ויש כאלה המתמחים רק בחלקם. על פי רוב אבחונים מבוצעים על ילדים אך גם מבוגרים פונים לאבחון. 

הסיבות בגללן פונים לאבחון שונות ומגוונות וההפניה לאבחון יכולה להגיע בהמלצת רופא המשפחה, הגננת, המורה, תלונות הילד או ההורים. קיימים שלושה אבחונים שהם הנפוצים ביותר ומספקים אבחנה מקיפה לגבי מצבו של המאובחן. 

אבחון דידקטי 

אבחון זה עוסק בתפקודי הלמידה של המאובחן. כאשר קיים פער בין התפקוד להישגים, קושי בהבנה, הבעה או זכירת החומר הנלמד, קושי בקריאה וכתיבה וקושי בסדר וארגון. 

לא פעם קורה שהורים מנהלים מלחמות עם ילדיהם על רקע תפקודם בבית הספר ורק לאחר האבחון הם מגלים כי לילד שלהם יש קשיים אובייקטים וכי לא מדובר בילד עצלן.

אבחון פסיכולוגי 

אבחון זה עוסק בתפקודים הרגשיים והחברתיים של המאובחן. באבחון זה נבחנות יכולותיו הקוגניטיביות והנפשיות של האדם. כאשר יש חשד לאוטיזם, כאשר הצוות או ההורים מזהים בעיות התנהגות וקשיים רגשיים וחברתיים כמו דכאון, חרדה ומצבי רוח, אבחון זה יכול לאשש או לשלול את החששות. 

אבחון פסיכודידקטי

אבחון זה הוא שילוב של שני האבחונים הקודמים ומספק תמונה כוללת ומקיפה המסייעת בקבלת הקלות והתאמות בחטיבה, בתיכון ובאקדמיה. 

אבחונים נוספים

קיימים אבחונים נוספים ונקודתיים שנועדו לאשש או לשלול מצבים מסוימים כגון אבחון לקויות למידה, אבחון BRC הבודק באופן ממוחשב הפרעת קשב וריכוז, אבחון מחוננים, אבחון פסיכודיאגנוסטי המבוצע על ידי פסיכולוגים מומחים לכך ועוסק באיתור היקף רחב של הפרעות וליקויים בתפקוד וכן הפרעות נפשיות, אבחון בשלות לכיתה א' ועוד. 


למידע נוסף מומלץ להתייעץ עם עופר כהן – פסיכולוג לילדים בחיפה