למי מתאימה החלקת שיער כימית

שערה מורכבת מכמה שכבות שמכילות בעיקר את החלבון קרטין. השכבה החיצונית היא בעלת מבנה קשקשי המעניק לשערה את הברק שלה. השכבה הפנימית היא הקורטקס, או ליבת השערה. שינוי הקשרים הכימיים של הקורטקס מאפשר לעצב מחדש את המבנה וליישר את השיער באופן קבוע. החלקת שיער כימית היא פרמננטית מכיוון שהיא משפיעה על מבנה השערה ומשנה אותה כליל.

ישנם סוגים שונים של החלקות שיער כימיות, ביניהם החלקה יפנית, החלקה צרפתית ועוד. בכולן פורמולה שכוללת חומר פעיל המפרק את קשרי השערה. החומרים הפעילים בתכשירי ההחלקה הכימית אינם מחליקים את השערה אלא משנים את מבנה הליבה שלה כאשר ההחלקה עצמה מבוצעת בעזרת חימום השיער והחלקתו באמצעות מחליק חם. מרבית ההחלקות הכימיות כוללות גם תחליב מנטרל שסוגר את קשרי השערה לאחר ההחלקה.

במה שונה החלקה כימית מהחלקת קראטין

כאמור, באמצעות חימום השיער אפשר להחליק שיער באופן זמני, אבל ללא שינוי הקשרים המולקולריים שמתבצע באמצעות חומר כימי, הוא חוזר למראה הטבעי שלו תוך זמן קצר. ישנן שיטות רבות להחלקות שיער זמניות, החל בהחלקה עם מייבש שיער ועד להחלקות קראטין, אך הן אינן נשארות יציבות לאורך זמן כמו החלקות כימיות.

החלקת קראטין, בדומה להחלקה כימית, כוללת תכשירי החלקה, אך היא אינה מוגדרת כהחלקה כימית מכיוון שהחומר הפעיל בפורמולה לא חודר לליבת השערה אלא רק עוטף את השכבה החיצונית שלה. תוך כמה חודשים החומר נשטף לחלוטין מהשיער, שחוזר למצבו הטבעי והמתולתל. כמו כן, חלק מהפורמולות של החלקת קראטין מכילות את החומר הפעיל פורמלין, האסור בשימוש בכמות העולה על 0.2%.

יתרונות (וחסרונות) של החלקה כימית

החלקת שיער כימית מעניקה לשיער גלי או מתולתל מראה חלק לתקופה ארוכה. לאחר זמן יש לחזור על התהליך בחלק שלא טופל אך היתרון הוא בפרקי הזמן הארוכים שבין ההחלקות, כאשר בתקופה של שנה יש צורך בשניים או שלושה טיפולים בלבד.

בשונה מהחלקות זמניות שנשטפות מהשיער שבמשך הזמן חוזר להתקרזל, החלקה כימית משאירה את השיער באותו מראה חלק וקבוע לאורך זמן.

פורמולות של החלקות כימיות איכותיות (כגון החלקת יוקו סיסטם ופרופסיונל של לוריאל) כוללות גם רכיבים מזינים כגון חלבון קראטין, ויטמינים או רכיבים אורגניים שמתרכבים עם השכבה החיצונית של השיער ומותירים ברק יפה ובריא.

החיסרון בהחלקה כימית הוא השימוש בחומרים פעילים חזקים שיכולים להשפיע באופן שלילי על השיער. לכן, כדי לשמור על השיער חלק ובריא לאורך זמן רצוי להזין ולטפח אותו בעזרת תכשירים מתאימים כגון קונדישנר, סרום ומסכה שמסייעים לשמור על בריאותו.

כמו כן, יש לבצע את התהליך באופן הנכון. השהייה ממושכת מדי של התכשירים על השיער או חימום יתר של מחליק השיער עלולים לגרום לנזק. יש להיזהר משימוש לא נכון בתכשירים ובמחליק, למלא את הוראות השימוש במדויק, או לבצע החלקה כימית אצל מעצב מומחה.

למי היא מתאימה

עבור נשים בעלות שיער בעייתי שצריכות לסדר את שיערן מדי יום, החלקה פרמננטית מאפשרת 'ראש שקט', אין צורך בעיצוב מיוחד של השיער וקל מאוד להתרגל לנוחות שבשיער חלק, ללא הצורך היום-יומי במסרקים, מברשות ותכשירים שונים שמשמשים לעיצוב שיער מתולתל וסורר.