חומצות אמינו – במה הן באמת עוזרות?

חומצות אמינו

חומצות אמינו מהוות את אבני הבניין של החלבונים. חלק מחומצות האמינו נחשבות לחיוניות כלומר הגוף שלנו לא מסוגל לייצר אותן בעצמו ולכן אנו מקבלים אותן מהמזון בעוד אחרות נחשבות ללא חיוניות. אז מה התפקיד של חומצות אמינו, במה הן באמת עוזרות, מה היתרונות של חומצות אמינו חיוניות מסוג BCAA על כל בפוסט הבא.

לחומצות אמינו מסוגים שונים יש מגוון של תפקידים… הנה כמה מהעיקריים שבהם:

  • מסייעות בחיזוק המערכת החיסונית
  • מסייעות ביצירות חומרים כמו למשל קולגן ואלסטין
  • תומכות בתהליכי צמיחה והתחדשות
  • מסייעות בתהליכי יצירה של ויטמינים מסוגים שונים
  • נחוצות לעיכול שימונים, ויטמינים, שומרות על רמות תקינות של כולסטרול
  • מסייעות בשחרור הורמונים כמו הורמון הגדילה למשל
  • ועוד…

ומה לגבי חומצות אמינו מסוג BCAA?

חומצות אמינו אלו הינו חומצות אמינו חיוניות מסועפות. ההבדל ביניהן לבין שאר חומצות האמינו הוא שהן לא מתפרקות בכבד, אלא ברגע שאנו צורכים אותן הן מגיעות ישר לשרירים שלנו. הן נקראות ואלין, לאוצין ואיזולטוצין.

ואלין

חומצה אמינית זו חשובה לתהליך חילוף חומרים המתקיים בשרירים. בנוסף, היא מסייע בתיקון הרקמות, שומרת על רמות תקינות של רכיבים כמו למשל נטרוגן והיא נמצאת בעיקר באגוזים, שקדים, דגים, בשר וקטניות.

לאוצין

חומצה אמינית החשובה מאוד לתהליך הצמיחה. בנוסף, היא מסייעת בתהליך איזון רמות הסוכרים בדם, תורמת לתיקון רקמות ושרירים, מרפאת פצעים ומסייעת בריפוי פצעים. ניתן לצרוך אותה ממוצרי מזון כמו תירס, מוצרי חלב, ביצים, דגים, סויה ואגוזים.

איזו לאוצין

משמשת לתיקון של רקמות אחרי מאמץ גופני, תורמת לייצור של קרישי דם, מסייעת בתהליך בניית המוגלובין המסייע בהעברת החמצן לתאים בכל הגוף, מסייעת בתהליכי צמיחה. ניתן לצרוך אותה ממוצרים כמו גבינות, שקדים, עדשים, זרעים, דגים וביצים.

שלושת חומצת האמינו הללו חיוניות באופן כללי אך הן הופכות לקריטיות בכל מה שקשור לפעילות גופנית עצימה. מצד אחד הן תומכות בתהליך בניית החלבונים ומצד שני מייעלות את תהליך ההתאוששות של הגוף. עבור ספורטאים ומפתחי גוף, מומלץ ליטול תוסף מסוג חומצות אמינו BCAA המסייע בשיפור הביצועים, ייעול תהליך שיקום ומניעת תהליכים קטבוליים מפרקי שריר.