כתרים לשיניים – 3 סוגים נפוצים

איך תשיגו את החיוך המושלם?

אם לאחר ביקור שגרתי אצל רופא השיניים התבשרתם כי עליכם לעבור טיפול שורש, דעו כי מדובר בטיפול שיניים שכיח שכלל לא צריך להרתיע אתכם. בזכות זריקת ההרדמה הניתנת לפני הטיפול, אתם לא תחושו כל כאב במהלך הטיפול ולרוב גם לא אחריו.

הדבר שצריך לדעת בנוגע לטיפול זה, הוא שתצטרכו לעשות בנוסף לטיפול השורש גם התאמה של כתר לשן המטופלת. מכיוון שטיפול שורש מטפל למעשה בשורש שן השן שנפגעה כתוצאה מעששת, השן כבר לא תוכל לתפקד כשן טבעית ולכן היא מאבדת מחוזקה ומהמראה שלה.

שן שעברה טיפול שורש ולא מוחלפת בכתר של שן מלאכותית, עלולה להשחיר במשך הזמן כתוצאה מריקבון שלה, ובהמשך גם להישבר או ליפול מכיוון שהיא כבר לא מתפקדת. כדי שתוכלו להכין את עצמכם מראש לקראת הטיפול, כדאי שתכירו שלושה סוגים נפוצים של כתרים לשיניים.

כתר יצוק 

מדובר על כתר העשוי מתכת איכותית וחזקה, כמו זהב לדוגמה, שהינו מותאם באופן זהה לשן הטבעית שעברה את טיפול השורש. מכיוון שהכתר עשוי ממתכת, הוא מבטיח שן מלאכותית חזקה במיוחד אך מצד שני שן שאינה אסתטית בנראות שלה. משום כך, כתר כזה מומלץ ליישום בשיניים אחוריות שאינן נראות בדיבור או חיוך.

כתר חרסינה בשילוב מתכת

כתר זה עשוי משילוב של חרסינה ומתכת, כך שמצד אחד מדובר על כתר שנראה לבן ואסתטי ומצד שני גם נותן מענה של חוזק ועמידות. משום כך, כתר כזה מתאים ליישום גם על גבי שיניים אחוריות וגם שיניים קדמיות. החיסרון המהותי של כתר חרסינה בשילוב מתכת הוא הפיגמנט שמתקבל על גבי הכתר, מכיוון שחלקו עשוי מתכת, מתקבל אפקט צבע כחלחל כהה באזור המחבר בין הכתר לחניכיים.

כתר זירקוניה

כתרי הזרקוניה הם הכתרים האידיאליים ביותר כיום בתחום האסתטיקה של השיניים. מדובר על כתרים העשויים מחומר הזרקניום, שזהו חומר חזק ועמיד במיוחד ולכן מתאים ליישום ככתר בשן. מכיוון שהכתר עשוי מחומר שאיננו מתכת, מדובר על מראה שיניים לבנות ויפות יותר כך שאין כמעט הבדל בין מראה שן טבעית לשן העשויה כתר זירקוניה. 

למידע נוסף- מרפאת שיניים "גל שן" בניהולה של ד"ר לילה גלדישב.