כיצד נדע להעריך עבור ניתוח אף מחירים הולמים?

כאשר מחליטים לחקור מהו המחיר של ניתוח אף, רבים מאתנו ודאי חושבים שמדובר בהליך הפולשני עצמו ובתפרים שיגיעו לאחר מכן, ותו לא. למעשה, מדובר באופרציה שלמה של פעולות אשר מחיריהם עשויים להשתנות בעקבות כל מיני נושאים נזילים כגון עלות שעת עבודה של רופא כירורג, עלות שעת עבודה של אח או אחות בחדר ניתוח, עלויות פדים ובדים רפואיים שונים בהם משתמש צוות הסיעוד במהלך הניתוח, עלות יום אשפוז, וכמובן – האם המוסד אליו פניתם הוא מוסד 100% פרטי או בעל הסדר כלשהו עם קופת החולים בה אתם חברים. קביעה עבור ניתוח אף מחירים הולמים מכילה, אם כן, 3 שלבי ביצוע:

  • ידיעת עלות המוצרים והשירותים המסופקים למנותח.
  • ידיעת היקף הסבסוד של קופת החולים באותה מרפאה, אם בכלל.
  • הפרש עלות המוצרים והשירותים מגובה הסבסוד, והשוואת מחירים כוללת.

כמה עולה ניתוח אף – ללא סבסוד קופת חולים

כפי שציינו, יש שני סוגים של תשלומים למרכיבי הניתוח: תשלום על שירות ותשלום על מוצר. על מנת להעריך בקווי מתאר גרוטסקיים כמה עולה ניתוח אף בלי להתקשר לאף מרפאה יש להכיר מיהו החומר האנושי שניצב מולכם במהלך הניתוח. פרופסור מפורסם המרבה לכתוב בעיתונות העוסקת בספרות הרפואית ואפילו מאמרים מקצועיים בעיתונים יומיים כנראה יעלה יותר מדמות עלומה העוסקת באותו ניתוח. בנוסף, יש לקחת בחשבון עלויות של בדים רפואיים, חומרי תפרים, פדים, ושעות עבודה של אחי ואחיות חדר הניתוח – הניתנים לבירור בנקל שכן זהו שכר שהרף המינימלי שלו נקבע על ידי המחוקק, ולא כשכר מינימום. יש לברר גם כמה עולה יום אשפוז ויום התאוששות באותה מרפאה.

כיצד משיגים סבסוד מקופת חולים לניכוי מהעלות שפורטה לעיל?

יש לברר האם סוגו של ניתוח האף שאתם צריכים לעבור הוא מסובסד. אם רופא קופת החולים הוא ששלח אתכם להליך, סביר שמדובר בניתוח מסובסד, אבל אם הניתוח הוא יוזמה שלכם לתיקון עיוות פלסטי כלשהו – יש לברר קודם בקופה האם קיים סבסוד להליך. לאחר מכן, יהיה עליכם לפנות למרפאה אשר קולטת חולים מקופת החולים הספציפית בה אתם חברים, לשם סבסוד הניתוח.

קביעת המחיר הסופי, ועצה נוספת להפחתה במחיר

השגתם סבסוד מקופת החולים, ופניתם עם ההפניה למרפאה שקיבלה את פנייתכם? יש להפריש מהעלות הכוללת של הניתוח את מחיר הסבסוד, וזהו מחירו הסופי של הניתוח. מומלץ לחזור על ההליך עם מספר מרפאות הקולטות חולים מקופת החולים שלכם על מנת לקבוע איזו מרפאה מספקת עבור ניתוח אך מחירים נוחים ביותר לאחר סבסוד.

מסקנה: המחיר עלול להשתנות מרבעון לרבעון ואפילו מדי חודש בחודשו

שינויים במחירי הבדים הרפואיים בכלכלה העולמית, שינויים בעלויות שכר צוות הסיעוד, יוזמות חקיקה בדבר שינויי שכר לכירורגים ורופאים מרדימים – כל אלו עשויים להשפיע על התשובה לשאלה כמה עולה ניתוח אף. בירור שנעשה לפי כללים אלו בשנת 2013 לדוגמה אינו מעיד כמה עולה ניתוח אף ב- 2016 ובשנות העתיד.

המלצה: מחיר הניתוח שלכם עלה בהשוואה לזה של עמיתכם? כך תבררו מדוע

בררו מי היה הצוות הרפואי שניתח אותו ומיהו הצוות הרפואי שינתח אתכם מבחינת ביצועים, ידע, פרסטיג'ה, ניסיון קודם וכד'. בררו מה היה שכר הרופאים בשעתו, ובפרט – רופאים כירורגים ומרדימים. ודאו שאתם יודעים מה היה השכר ששולם לצוות הסיעוד בחדרי ניתוח בשעתו, ומהו השכר הרלוונטי להיום. כמו כן, בחנו את התמורות בכלכלה העולמית בתקופת הניתוח של עמיתכם לעומת התמורות הכלכליות בזמן הווה: אם המשק בצמיחה או אינפלציה סביר שהמחירים יהיו יקרים יותר מאשר בזמנים בהם הוא היה במיתון או בדיפלציה בהם מתחוללות ירידות מחירים.